Nie raz słyszy się o tym, że w wodzie wykryto pewne ilości manganu. Skąd się bierze mangan w wodzie? Czy w razie jego obecności trzeba koniecznie przeprowadzić odmanganianie wody? Jak działają odmanganiacze wody? To wszystko pytania, na które zdecydowanie warto znać poprawne odpowiedzi, ponieważ mangan w wodzie, tak samo jak niektóre inne pierwiastki, jest czymś zdecydowanie bardzo niepożądanym.
Mangan w wodzie – skąd się bierze?
Od razu warto zaznaczyć, że mangan w wodzie w wysokich stężeniach nie jest normą. W zasadzie, odmanganianie wody konieczne jest stosunkowo rzadko. Tym nie mniej, czasami odmanganiacze wody są niezbędne. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy woda pobierana jest ze źródeł podziemnych.
Kiedy mangan w wodzie jest prawdziwym problemem?
Jak się okazuje, mangan, a także często z nim współwystępujące żelazo, gdy występuje w wodach powierzchniowych to nie stanowi dużego problemu. Dzieje się tak dlatego, że w wodach powierzchniowych mangan występuje w postaci trudno rozpuszczalnej.
Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że mangan sam się wytrąca i odmanganianie nie jest potrzebne. Jeśli natomiast mangan występuje w wodach gruntowych, problem jest o wiele większy. W tych wodach występuje on zwykle w formie rozpuszczonej, przez co trudno go usunąć.
Więcej o manganie w wodzie tutaj: https://www.krainawody.pl/blog/news/mangan-w-wodzie-czy-jest-szkodliwy-jak-go-usuwac
U mnie występował mangan razem z żelazem w postaci dziwnych, czarnych osadów, jak się później dowiedziałem. Okropny problem… Ale daliśmy radę, stacja uzdatniająca od Ecoperli i wszystko działa jak ta lala 🙂