W zależności od tego gdzie mieszkamy, woda płynąca z naszych kranów różni się i ma odmienną jakość. Nie można w pełni wierzyć zapewnieniom, iż woda kranowa jest w pełni bezpieczna i powinniśmy ją pić bezpośrednio z kranu, bez przegotowania czy bez dodatkowego oczyszczania. Są organizowane ogólnopolskie akcje które do tego zachęcają, ale doradza się zachować ostrożność.
Każde ujęcie wody jest inne i bywają regiony, gdzie woda kranowa jest zanieczyszczona. Oczywiście nie można też nie wspomnieć, że w wielu polskich miastach kranówka ma wysoką jakość. W przypadku gdy woda nie jest najlepszej jakości, można zastosować filtry do wody, które oczyszczają ją z zabrudzeń typu żwir, metale ciężkie, chlor. Wcześniej jednak warto zlecić wykonanie analizy chemicznej wody – próbkę można zanieść do najbliższej stacji epidemiologicznej, często analiza wykonywana jest też przez laboratoria prywatne lub współpracujące z producentami danych filtrów, takich jak choćby Puricom Stella.
W przeciągu kilku dni otrzymamy wynik badania i dowiemy się, jakie związki chemiczne znajdują się w naszej kranówce, oraz jak bardzo jest ona zanieczyszczona. Badania obejmują nie tylko analizę chemiczną, ale również oględziny wody i jej walorów. Na tej podstawie można dobrać odpowiedni rodzaj filtra – w przypadku silnych zanieczyszczeń polecana jest odwrócona osmoza, która oczyści wodę praktycznie w 100%. Jeśli woda jest mętna i brakuje jej walorów smakowych, wystarczy filtr węglowy, natomiast przy zabrudzeniach piaskiem idealnie będzie się nadawał filtr mechaniczny.
ostatnie komentarze