Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają własne ujęcie, z pewnością nie raz zmagali się z problemem dotyczącym zanieczyszczeń wody. Zbyt duża ilość żelaza i manganu w wodzie jest widoczna na pierwszy rzut oka, problem można rozpoznać między innymi po metalicznym smaku, specyficznym zapachu wody, jej barwie oraz zaciekach pozostających na armaturze, urządzeniach AGD.
Jak sobie z tym radzić?
Po pierwsze woda ze studni powinna być przebadana, inaczej nie można z niej korzystać, gdyż może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz takich związków jak żelazo czy mangan w wodzie mogą znajdować się również bakterie.
Po drugie nie można bagatelizować sprawy, wprawdzie żelazo i mangan w wodzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, jednak osad, jaki po sobie pozostawiają jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, również tych niebezpiecznych dla zdrowia.
Jak sobie radzić z nadmierną ilością żelaza w wodzie?
Warto stosować specjalne urządzenia, obecnie odżelaziacze wody np. polskiej marki z serii Ecoperla Sanitower można kupić w sklepach stacjonarnych albo przez internet. Warto oczywiście zainwestować w urządzenie dobrej jakości, które ma odpowiednie parametry i gwarancję.
Przeczytaj o usuwaniu żelaza i manganu: https://www.zestudni.pl/blog/usuwanie-zelaza-i-manganu-z-wody-poznaj-metody-ekspertow/
Pierwszy i najważniejszy krok to analiza wody, bo bez niej ani rusz. Urządzenie MUSI być dostosowane do parametrów wody, inaczej może nie działać poprawie i nie oczyszczać wody tak jak obiecuje producent.