Legionella pneumophilla to bakteria, która występuje powszechnie w środowisku naturalnym człowieka. Cechuje ją zdolność do szybkiego namnażania i tworzenia kolonii. Usunięcie jej ze środowiska jest bardzo trudne, gdyż potrafi przenikać do organizmów jednokomórkowych, co zwiększa jej szanse na przetrwanie. Może występować w ciepłej wodzie praktycznie wszędzie, np. w szpitalach, hotelach, na basenach. Są to głównie zbiorniki gdzie woda stoi oraz miejsca, w których tworzą się osady bakteryjne.
Legionelloza to choroba odkryta w 1976 roku. Zachorowało ponad 200 osób i zmarło ponad 30. Jest to zapalenie płuc, które w efekcie może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i do zgonu. Cały czas na świecie odnotowuje się przypadki zachorowań.
Chcąc wyeliminować tę bakterię i wiele innych drobnoustrojów chorobotwórczych z wody, należy poddać ją dezynfekcji. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie pasma ultrafioletu o określonej długości fali, które niszczy DNA/RNA mikroorganizmów. Stosuje się tu lampy UV, które emitują promieniowanie UVC.
Lampy bakteriobójcze znalazły zastosowanie w szpitalach, farmacji, przemyśle spożywczym i oczywiście w procesie uzdatniania wody. Najpopularniejsze modele dostępne są na stronie https://www.zestudni.pl/lampy-bakteriobojcze/. Ich działanie posiada same plusy ale należy pamiętać, że w wodzie są też inne czynniki chorobotwórcze, np.trucizny nieorganiczne. Lampa UVC ich nie wyeliminuje i potrzebne jest tu zastosowanie innego rodzaju oczyszczania wody.
ostatnie komentarze