Żelazo w wodzie
Żelazo to jeden z najczęściej występujących w wodzie podziemnej pierwiastków. Najczęściej występuje tam w formie rozpuszczalnej, niewidocznej dla ludzkiego oka. Bardzo łatwo wytrąca się z wody. Potrafi spowodować wiele szkód, zwłaszcza kiedy woda ze studni ma być wykorzystywana do celów spożywczych.
Jakie są skutki nadmiaru żelaza w wodzie?
Woda o dużym stężeniu żelaza może powodować wiele szkód nie tylko w codziennym życiu, ale także w organizmie człowieka. Nadmiar w organizmie może doprowadzić do problemów ze stawami i sercem. Możliwe są także awarie instalacji mających styczność z wodą.
Woda z nadmiarem żelaza utrudnia także wiele procesów przemysłowych. Jest niepożądana w wielu branżach. Może doprowadzić nawet do obniżenia jakości produktów.
Instalacje wodociągowe
Żelazo odkładające się w instalacjach wodociągowych może tworzyć twarde lub maziste osady. Są one odpowiedzialne za zmniejszanie się światła, niedrożność i liczne awarie. Osad może się odrywać z rur i trafiać wraz z wodą przeznaczoną do spożycia prosto do użytkowników.
Zdrowie
Odkładanie się żelaza w organizmie może prowadzić do wielu ciężkich do przebycia schorzeń. Pojawiają się liczne problemy z wątrobą, trzustką, sercem, stawami oraz nieprawidłowym profilem lipidów. W najgorszym przypadku może dojść nawet do marskości wątroby, czy powstawania cukrzycy. Żelazo w dużych stężeniach może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej lub rozwoju nowotworów. Nadmiar żelaza powoduje wzmożony rozwój wielu bakterii w organizmie.
Życie codzienne
Żelazo może wywoływać wiele szkód w codziennym życiu. Jego obecność w wodzie użytkowej i spożywczej powoduje zazwyczaj zmianę jej barwy, zapachu oraz smaku. Potrawy i napoje przygotowane na jej bazie mają zazwyczaj metaliczny posmak, a to sprawia, że nie są chętnie spożywane. Ponadto na różnego rodzaju nawierzchniach mających styczność z wodą powstają rdzawe, ciężkie do usunięcia plamy. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii urządzeń AGD mających styczność z wodą. Uprane tkaniny zazwyczaj nie nadają się do ponownego użycia, ponieważ powstają na nich rdzawe plamy.
Zawartość żelaza w studniach
Na terenie Polski stężenie żelaza w wodzie ze studni jest bardzo zróżnicowana. Zdarza się, że jest niższe od przyjętych norm. Są jednak sytuacje, w których stężenie jest przekroczone wielokrotnie, a woda nie nadaje się do użytku. Dane statystyczne wykazują, że około 75% gospodarstw korzysta z wód o zawartości do 3,0 mg/Fe/L.
Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody zdatnej do spożycia przez ludzi żelazo zawarte w cieczy nie powinno przekraczać 0,2 mg/Fe/L. Przyjmuje się, że woda o niskiej zawartości żelaza to woda, w której stężenie tej substancji nie przekracza 1mg/Fe/L. Stężenie od 1 do 4 mg/Fe/L wody świadczy o średniej zawartości żelaza. Jeżeli stężenie jest wyższe niż 4 mg/Fe/L – zawartość żelaza w wodzie jest duża i bardzo duża.
Jak poradzić sobie z żelazem w wodzie?
W procesie odżelaziania wody chodzi o utlenienie żelaza z formy II-wartościowej do III-wartościowej. Forma III-wartościowa jest formą nierozpuszczalną. Podczas filtracji za pomocą odpowiedniej mieszanki złoża, żelazo zostaje usunięte z wody. Dobór metody odżelaziania zależy od postaci związku żelaza występującego w wodzie.
Do odżelaziania stosowane są specjalne, zaawansowane technologicznie urządzenia filtracyjne. Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli o różnych wydajnościach. Należy zwracać uwagę na producenta i jakość komponentów.
Zależnie od postaci, w jakiej występuje żelazo oraz od wymaganego stopnia odżelaziania stosuje się zamiennie:aerację, alkalizacje wodorotlenkiem i aerację, koagulację, stosowanie jonitów.W przypadku pierwszych trzech wymienionych metod musi nastąpić filtrowanie wody.
Istotne informacje. Warto to wiedzieć.